Büyüme Geriliği Tedavisinde Annelere İpuçları

Büyüme geriliği, bir çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyümeyi göstermemesi, yaşıtlarının kilo veya boyunun altında olmasıdır. Büyüme geriliğinin tedavisi, çocuğun yaşamını sağlıkla sürdürebilmesi ve yine sağlıklı bir şekilde ergenlik dönemine adım atabilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle çocuklarına büyüme geriliği tanısı koyan aileler, doktorlarının yönlendirmesi ile başladıkları beslenme tedavisine kararlı ve devamlı bir şekilde uymaya özen göstermelidir.

Tedavi Sürecindeki Annelere İpuçları:

  • Sorularınızı çocuk doktorunuza önceden hazırlayın ve hepsini sormaya gayret edin. Özellikle beslenme tedavisi ürününün nasıl kullanılacağından emin olmak adına doktorunuzdan, günde kaç şişe kullanılmalı, hangi saatlerde verilmeli gibi bilgileri alıp, not alın.
  • Çocuğunuzun büyüme ve gelişimini, boy ve kilo ölçümünü doktorunuzla aylık olarak takip edin. Bu takibi, Büyüme Takip Aracı ile çocuğunuzun yaş, boy ve kilo bilgilerini hemen girerek yapabilirsiniz. Bu hesaplama sonucu çıkan sonucu muhakkak not alıp çocuk doktorunuza büyümesinin normal değerlerde olup olmadığını danışın.

  • Büyüme geriliği tanısı konulan çocukların beslenme tedavileri sağlık kurulu raporuyla devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu ürünleri doktorunuzun önerisi ile eczanenizden alıp tedavi sürecine başlayın.
  • Büyüme Geriliği tedavisinde doktorunuzun önerdiği uzman beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda boy ve kilo gelişiminde etkisi olacağını unutmayın.
  • Reçetenizi aylık olarak aile sağlığı merkezinden yeniletebilceğinizi unutmayın.
  • Tedavide kullanılan özel beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, vanilya, muz gibi çocukların damak tadına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Çocuk doktorunuz ile görüşmenizde bu çeşitler hakkında bilgi alabilir ve çocuğunuza tadına baktırarak seçim yapabilirsiniz.

  • Çocuğunuz zaman zaman bu beslenme ürünlerini içmekte zorlanırsa sevdiği yemeklerin içine aromasız-sade bir uzman beslenme ürününü ekleyerek kullanabilirsiniz. Uzman beslenme ürünleri ile yapılan İştah Açıcı Büyüten Tarifleri buradan inceleyebilirsiniz.
  • Büyüme ve gelişme geriliği tanısı almış olan çocuğunuzun, iyileştikten sonra bile 2 yıl boyunca doktor tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Doktorunuza düzenli takipler için başvurmayı unutmayın.

Beslenme tedavisiyle büyüme geriliğini sonlandırmak mümkün:

Çocuk doktorunun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle, çocuğun büyüme ve gelişim problemlerini çözmek ve onun yaşıtlarından geri kalmamasını sağlamak mümkündür. Bu nedenle annelerin beslenme tedavisi sürecinde çocuk doktorları ile olan iletişimi sürdürmeleri ve tedavideki beslenme uygulamalarına sadık kalmaları gerekir.