Çocuklarda Büyüme Geriliği Nedir? Neden Olur?

Büyüme geriliği, bir çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyümeyi göstermemesi olarak tanımlanır. Bu tanım; boyu beklendiği gibi uzamayan, yetersiz kilo alan, boy ve kilo değerleri yaşıtlarına göre standartın altında olan çocuklar için kullanılır. 

Çocuklarda Büyüme Geriliği Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda büyüme geriliğinin başlıca nedenlerinden biri yetersiz ya da yanlış beslenmedir. Büyümenin değerlendirilmesinde, yalnızca kilo alımı yeterli değildir. Boy uzunluğu ve boy uzama hızı, kilo ve kilo artış hızı, baş çevresi ve baş çevresindeki artış hızı ve vücut bölümlerinin birbirlerine oranı bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Büyüme ve gelişme geriliğinin tespiti için başvurulan yöntemlerin başında persentil hesaplama yani Büyüme Takip Aracı ile çocuğun gelişiminin kontrol edilmesi gelir. Aileler, çocuğunun cinsiyet ve yaşına göre boy ve kilosunun normal seyirde gidip gitmediğini, büyüme ve gelişme geriliği olup olmadığını, bu takip aracını kullanarak öğrenebilir. Yaşına göre boy ve kilo değerleri %10 kritik değerinin altında kalan çocukların gelişimlerinin muhakkak çocuk doktoru aracılığı ile değerlendirilmesi önerilir.

Düzenli takip çok önemli!

Büyüme geriliğinin farkedilmesi ve tedavisinde, ebeveynlere büyük görev düşer. Büyümenin doğru değerlendirilmesi için bebeklerde aylık, daha büyük çocuklarda ise 3-6 aylık ölçümlerle, boy ve kilodaki artış izlenmelidir. Bu değerler muhakkak not alınmalı ve çocuk doktoru ile değerlendirilmelidir. Ancak bu şekilde büyüme geriliğini ve buna sebep olan hastalıkları daha erken yakalama ve tedavi etme şansı doğar.

Çocuklarda büyüme geriliği tedavi edilebilir mi?

Kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle, çocuğun büyüme geriliği problemini çözmek mümkündür. Ailelerin, erken tanı ve tedavinin önemini bilmeleri gerekir. Çünkü erken tanı çocuğun büyümesinin normal değerlere ulaşmasına ve büyüme geriliğinin tedavi edilmesini sağlar. Büyüme geriliği tanısı konmuş çocuklarda, çocuk doktorunuzun önerisine uygun olarak uzman beslenme tedavisine başlanır. Unutmayın, çocuk doktorunuzun önerdiği tedaviye uyum göstererek çocuğunuzun sağlıklı büyümesini ona geri kazandırabilirsiniz. Büyüme geriliği tedavisini hakkında daha fazl bilgi almak için Büyüme Geriliği Tedavisi videosunu izleyebilirsiniz.

Kaynakça:

  • World Health Organization

  • Çocuklarda büyümenin değerlendirilmesi ve boy kısalığında tanısal yaklaşım - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2015; 58: 80-85 - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü