COVID-19 Döneminde Çocuğumun Raporlu İlaçlarını Nasıl Alabilirim?

Covid-19 yani yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında siz de herkes gibi bir süredir evde vakit geçiriyorsunuz. Aileniz ve çocuğunuzu koronadan korumak için mümkün olduğu kadar evde kalsanız da ihtiyaçlarınız için dışarı çıkmanız gerekebilir. Kendinizin veya çocuklarımızın raporlu ilaçlarını Covid-19 Salgını döneminde nasıl alabileceğiniz hakkında soru işaretleriniz olabilir. Bu içeriğimizde, ¨Çocuğumun raporlu ilaçları veya tıbbi mama raporu bittiğinde ne yapacağım?¨ sorusu akıllarda olan anneler için önemli duyurularımız var.

Korona Virüsünden Çocuklar Etkilenebilir Mi?

Covid-19 yani Korona Virüsünden şu ana kadar farklı yaşlı gruplarının farklı şekillerde etkilenebildiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple, yaşı kaç olursa olsun bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi de korona virüsüne karşı korumak için gerekli önlemleri alıyor olmak çok önemlidir. Bu dönemde özellikle büyüme ve gelişme geriliği olan çocuklar, alerjik çocuklar veya kronik bir rahatsızlığı olan çocukların bağışıklıklarını güçlü tutmak ve onları hastalıklara karşı korumak çok önemlidir. Çocuğunuzun sağlıklı büyüme sürecine devam edebilmesi için, çocuk doktorunuzun önerdiği uzman beslenme tedavisine ara vermeden devam etmeniz gerekir. 

Korona Döneminde Raporlu Mamalar Nasıl Alınacak?

Büyüme geriliği tanısı konulan çocuğunuzun raporlu mama ihtiyacını karşılamak için her ay düzenli olarak sağlık ocaklarına reçete yeniletmek için gidiyor olmalısınız. Çocuğunda büyüme geriliği olan tüm aileler gibi sizin de aklınıza ¨Çocuğumun mama raporu bittiğinde ne yapacağım?¨ sorusu gelebilir. Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım, çocuğunuz ihtiyacı olan uzman beslenme ürünlerine kolaylıkla ulaşsın ve normal gelişimine bir adım daha yaklaşsın.

Sağlık Bakanlığı, korona süresince raporlu ilaç temini için yeni bir düzenleme getirmiştir. Bu düzenlemeye göre, büyüme geriliği nedeni ile raporlu mama yani uzman beslenme ürünü alması gereken çocuğunuzun raporu bitse bile hastaneye veya sağlık ocaklarına gidip reçete çıkartmanıza gerek yoktur. 1 Ocak 2020 veya daha sonrasında biten raporlar için reçete yenilemeye gerek olmadan eczaneye gidip çocuğunuzun kimliğini göstererek bir aylık raporlu mamasını alabilirsiniz. Bu şekilde, çocuğunuzun sağlıklı büyüme sürecine devam edebilmesinde ona destek olabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Covid-19 yani koronavirüs döneminde evde kalırken, zorunlu ilaçlarınızı nasıl temin edebileceğiniz hakkında soru işaretlerinizi gidermek istedik. Çocuğunuzu korona virüsüne karşı korumak ve onun bağışıklığını güçlü tutmak için Uzman hekimlerimiz tarafından hazırlanan Korona Virüsüne Karşı Çocuklarımızı Nasıl Koruruz? içeriğini okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Kaynakça:

  • saglik.gov.tr - Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı