Gelişim Geriliği Olan Çocuklarda Beslenme Tedavisi

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminde, doğru ve dengeli beslenmenin önemli payı bulunur. Her besin grubundan öğün atlamadan beslenen çocuklar, daha sağlıklı büyür. Çocuklarda gelişimin normal seyrinde gitmesini sağlayan beslenme, gelişim geriliği olan çocukların tedavisinde de oldukça önem taşır.

Yanlış ve yetersiz beslenme, çocukta bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sık hastalanmasına neden olabilir. Hatta çocuğun yeterli büyüyememesine yani büyüme ve gelişim geriliğine yol açabilir. Çocuklarda gelişim geriliği, çocuğun kendi yaş ve cinsiyetine uygun büyümeyi göstermeyip, yaşıtlarının kilo veya boyunun gerisinde kalması ile kendini gösterir. Tedavisi, çocuğun yaşamını sağlıkla sürdürebilmesi ve yine sağlıklı bir şekilde ergenlik dönemine adım atabilmesi açısından önemlidir. Çocuklarda gelişim geriliğinin tedavisi sürecinde beslenmeye özen göstermek, beslenme tedavisine kararlı ve devamlı bir şekilde uymak gerekir.

Gelişim Geriliği Beslenme Önerileri

Gelişim Geriliği Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Çocuğuna gelişim geriliği tanısı konan aileler, doktorlarının yönlendirmesi ile beslenme tedavisine başlar.  Çocuk doktorunun önerdiği uzman beslenme ürünlerini, protein ve enerji ağırlıklı besinleri ile birlikte kullanarak gelişim geriliğinin tedavisi mümkün olabilir.

Tedavide, özel olarak üretilmiş beslenme ürünleri tavsiye edilir. Çünkü gelişim geriliği olan çocukların, yaşıtlarını yakalamaları ve gelişimlerini tamamlamaları için normal beslenme önerileri yetersiz kalabilir. Bu nedenle bu çocukların genetik potansiyellerine ulaşabilmeleri için özel olarak üretilmiş beslenme ürünleri ile tedavi edilmesi gerekir. Gelişim geriliği olan çocuklar, Sağlık Bakanlığı onaylı özel beslenme ürünleri sayesinde, doğru besinleri doğru oranda alarak hızlı bir şekilde yaşıtlarını yakalayabilir.

Gelişim Geriliği İçin Öneriler

Uzman Beslenme Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Çocuğunuza büyüme ve gelişim geriliği tanısı konuldu ise tedavi için doktorunuzun yönlendirmesiyle uygun kalorili uzman beslenme ürünleri kullanılır. Uzman gelişim geriliği beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, vanilya, muz gibi farklı aromaları bulunur. Hem hekiminizin yönlendirmesi ile hem de çocuğunuzun sevdiği bir aromayı seçerek tedavi sürecine destek olabilirsiniz.

Çocuğunuz tadından dolayı bu ürünleri tüketmiyorsa, aromasız bir özel beslenme ürünüyle yemek, tatlı, çorba hazırlamanız da mümkün. Uzman beslenme ürünleri ile yapılan Büyüten Tarifleri buradan inceleyebilirsiniz.

Düzenli Doktor Kontrolü Çok Kritik

Gelişim Geriliği Beslenme

Çocuk doktorunun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle, çocuğunuzun büyüme ve gelişim problemlerini çözebilirsiniz. Ancak bunun için büyüme gelişim geriliği tedavisinde doktorunuzun yönlendirdiği tedaviye mutlaka önerilen süre ve miktar olarak sadık olmalısınız. Unutmayın, gelişme geriliği tedavi edilebilen bir durumdur, yeter ki çocuğunuzun gelişimini yakından takip edin ve çocuk doktorunuzun yönlendirdiği tedaviye uyum gösterin.