Çocuklara Özel Raporlu Mama Nedir?

Çocuklarda boy ve kilo gelişimi, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği büyüme eğrileri yani persentil değerlerine göre değerlendirilir. Büyüme değerlendirmesi yapılırken çocuğun yaş, boy, kilo ve baş çevresi değerlerine bakılır ve yaşlarına göre gelişimleri değerlendirilir.

Çocuğun beklenen ortalama persentil değerlerinin altında, yani yaşıtlarından çok daha kısa veya zayıf olması halinde büyüme geriliği durumu olabilir ve çocuk doktoru tarafından kontrol edilmesi önerilir. Büyüme geriliği belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için ‘Büyüme Geriliği Belirtileri Nelerdir?’ içeriğimizi okuyabilirsiniz. Çocuklarda büyüme geriliği problemin kaynağına bağlı olarak genellikle tedavi edilebilen bir durumdur. Erken tanı ve gelişim değerlendirmesi için çocuk doktorunuza başvurmanız önerilir.

Büyüme Geriliği İçin Raporlu Mama Nedir?

Çocuklarda büyüme geriliğinin en yaygın sebeplerinden birisi yetersiz veya yanlış beslenmedir. Vücudun besin emilimini yapamaması, besin alerjisi ya da sindirim sistemini etkileyen bazı rahatsızlıklar nedeni ile çocuklarda malnütrisyon yani yetersiz beslenmenin olumsuz etkileri görülebilir.

Çocuklarda beslenmeye bağlı büyüme geriliğinin tedavisinde doktor önerisi ile düzenli ve devamlı bir şekilde uzman beslenme ürünleri kullanılmaktadır. Annelerin 'raporlu mama' olarak adlandırdığı ama doğrusu tam destekli uzman beslenme ürünleri, çocuğun büyümesini ona geri kazandırmak için gerekli protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin beslenme içecekleridir. Uzman beslenme ürünleri, büyüme geriliği tanısı konulmuş çocuklarda doktor raporu ile alınabildiği için raporlu mama olarak bilinir.

Bu ürünler, çocukların gelişimleri için gerekli protein, yağ, mineral, vitamin ve karbonhidratları içerirler. Bu güçlü bileşenler sayesinde çocukların hem fiziksel hem bilişsel gelişimlerine katkı sağlarlar. Gelişim geriliği tanısı konmuş çocukların, çocuk doktorlarının önerdiği uzman beslenme tedavisine, miktar ve süre olarak uymaları çok önemlidir. Ortalama 6 ay süren beslenme tedavisine uyum gösterildiği sürece, çocukların yaşıtlarına benzer gelişimleri yakalamasına olanak sağlanır. 

Raporlu mamaların yani uzman beslenme ürünlerinin, çikolata, çilek, muz ve vanilya gibi aromaları sayesinde çocuklar yüksek enerjili tam beslenme ürünlerini severek tüketebilmektedir. Tadından sıkılma ve içmek istememe gibi bir durum ile karşılaşıldığında ise Sade (Aromasız) bir uzman beslenme ürünü, çocuğun sevdiği yiyecekler ile karıştırılarak verilebilir. Bu uzman beslenme tedavisine doktorunuzun önerdiği şekilde uyum göstererek, büyüme geriliği tanısı konmuş çocuğunuzun gelişimini ve büyümesini ona geri kazandırabilirsiniz.

Raporlu Mama Nasıl Alınır?

Raporlu Mamalar yani uzman beslenme ürünleri, büyüme ve gelişme geriliği olan çocuklar için çocuk doktorlarının 6 aylık raporu ile alınabilmektedir. Bu rapor, her ay sağlık ocaklarından veya aile sağlığı merkezlerinde reçetelendirilmelidir. Aylık reçeteler ile, bu raporlu mamalar, eczanelerden temin edilebilir.

Kovid-19 yani koronavirüs döneminde çocukların mama raporu bittiği zaman ne yapılabileceğini öğrenmek için ¨Korona Sürecinde Raporlu Mamayı Nasıl Alabilirim?¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kaynakça: