Balık Yağının Çocuklara Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eczacınızdan çocuk sahibi tanıdıklarınıza kadar birçok kişinin balık yağının faydalarından bahsettiğini duymuşsunuzdur. Ancak çoğu anne gibi siz de iştahsızlık yaşayan ya da boyu kısa olan çocuğunuza balık yağı takviyesi verme konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz. Dilerseniz gelin, çocuk gelişimi ve balık yağı ilişkisine birlikte göz atalım, çocuğunuz için doğru seçimi yapın.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, yağlı balıklarda bulunan ve Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan bir besin kaynağıdır. Balık yağında aynı zamanda A ve D vitaminleri de bulunur. Çocuklar, gelişimleri için C vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra balık yağında bulunan bu Omega-3 yağ asitlerine de ihtiyaç duyarlar.

Balık yağının çocuklar için faydaları ise şunlardır:

  • Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri; A, D, E, K vitaminlerinin vücuttaki emilimini artırabilir.

  • Göz sağlığını destekleyebilir.

  • Çocuklarda beyin gelişimine yardımcı olabilir.

  • Kalbin normal fonksiyonunu yerine getirmesine katkı sağlayabilir.

Çocuklar İçin Balık Yağı Takviyesi Yararlı mı?

cocuklarda-balik-yagi-kullanimi

Büyüme ve gelişmede önemli rol oynayan Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemez, sadece beslenme yolu ile alınır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü haftada en az 1-2 kere balık tüketilmesini tavsiye eder. “Peki, takviye halindeki balık yağını çocuklar neden kullanmalı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Aslında çocukların ihtiyaç duydukları Omega-3 yağ asitlerini almaları için öncelikle belirli gıdaları tüketmeleri önerilir. İhtiyaç duyduğu Omega-3 yağ asitlerini alması için çocuğunuzun öğünlerinde düzenli olarak somon, sardalya, uskumru, ringa gibi yağlı balıkların olmasına özen gösterebilirsiniz. Yağlı balıkların yanı sıra kuruyemiş ve keten tohumu gibi Omega-3 bakımından zengin gıdaları tüketmesine de dikkat edebilirsiniz. Bu besinlerin yeterli düzeyde alınamaması durumunda ise balık yağı takviyeleri gündeme gelir.

Balık Yağı Takviyesinin Zararları Nelerdir?

Çocuklarda büyüme geriliği, iştahsızlık, boy-kilo gelişiminde yavaşlık gibi durumlar görüldüğünde balık yağı ilk akla gelen takviyelerden biri olabilir. Ancak bu gibi durumlarda herhangi bir takviye kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyesine başvurmanız önemlidir. 

Balık yağının, çocukların zihinsel gelişimi ve fiziksel olarak büyümesi için faydalı olduğuna dair bazı araştırmalar vardır. Ancak bu yararlarının yanı sıra balık yağı takviyesinin çocuklar için bazı yan etkileri de bulunur. Balık yağı takviyesi, çocuklarda;

  • Mide bulantısı,

  • Mide ekşimesi ve

  • İshale neden olabilir.

Balık yağı takviyesinin bu yan etkileri, iştahsızlık yaşayan ya da büyüme geriliği bulunan çocuklar için istenmeyen durumlardır. Ayrıca doktor tavsiyesi ile alınmayan, yani güvenilirliğinden emin olunmayan balık yağı takviyelerinde yüksek miktarda civa bulunması ihtimali de vardır.

Çocuğunuzda ileri derecede iştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybı gözlemlediğiniz takdirde balık yağı ya da kilo aldırdığı belirtilen herhangi bir yağ kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuzun gelişiminin gözlemlemesini talep ederek doktorunuzun tavsiyesine başvurmalısınız. 

Büyüme Takip Aracı ile çocuğunuzun boy ve kilo gelişimini takip edebilirsiniz. Büyüme geriliği gibi bir durumdan şüphelendiğiniz takdirde ise doktorunuza başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun zihinsel gelişimini desteklemenin yollarını öğrenmek için de “Çocuklarda Beyin Gelişimini Destekleyen İpuçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3