Çocuğunuzun Daha Fazla Meyve ve Sebze Yemesini Nasıl Sağlarsınız

Meyve ve sebzeler, çocuklar için sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarıdır. İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile çocukların büyüyüp gelişmelerine ciddi katkılar sağlarlar. Çocukların meyve sebze yemesi bağışıklık sistemlerini güçlendirir, hücrelerinin yenilenmesini ve doku onarımını artırır, hastalıklara karşı dirençleri geliştirir. 

Ancak sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturan sebze ve meyveleri, her çocuk yemek istemeyebilir. Birçok anne ise, çocuk beslenmesindeki gerekliliğini bilerek çocuğuna sebze meyve yedirebilmenin yollarını arar. Siz de ‘Çocuğum sebze yemiyor’ ya da ‘Çocuğum meyve yemiyor’ diyen annelerden iseniz, ‘Çocuğa nasıl sebze meyve yedirilir?’ sorusuna cevap olacak önerilerimizi okuyabilirsiniz. Çocuğunuzun daha fazla meyve ve sebze yemesini sağlamanıza destek olacak bu öneriler ile ‘Meyve yemeyen çocuğa ne yapmalı?’  ya da ‘Çocuğa nasıl sebze yedirilir?’ gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. 

Zorlamayın

Çocuğunuzun daha fazla meyve ve sebze yemesini sağlamak istiyorsanız en önemli kurallardan biri onu zorlamamanız olacaktır. Çocuğunuza meyve sebzeyi ısrarla yedirmeye çalışmanız, onun bu yiyeceklerden daha çok uzaklaşmasına neden olabilir. ‘Yanlızca tadına bak’ teklifi ise yemeyi kabul etme ihtimalini artırabilir.

Çocuklar İçin Meyve Sebze

Siz Yiyin Ki O Da YVesin

Çocukların en önemli rol modelleri anne-babalarıdır. O yüzden çocuklarınıza söylediklerinizi, önce siz uygulamalısınız. Çocuklarınızın sebze ve meyve yemesi için aile sofralarında bu yiyeceklere yer vermeye ve onların gözleri önünde tüketmeye özen gösterin.

Oyunla Ve Müzikle Sevdirin

Çocuğunuzun sebze ve meyve yemesini, faydalarını öğreterek kolaylaştırabilirsiniz. Kitap, çizgi film, oyun, oyuncak hatta şarkılar ile çocuğunuza sebze ve meyvelerin faydalarını anlatıp özelliklerini öğretebilirsiniz. Bu da severek yemesini sağlayabilir. 

Sebzeyi Çiğ Sunun

Çocuklar sebzeleri çiğ olarak tüketmeyi daha çok sevebilir. ‘Hiç sebze yemeyen çocuğa ne yapmalı? diyen bir anneyseniz, sebzeyi bir de çiğ olarak çocuğunuza vermeyi deneyebilirsiniz. Havuç, kereviz sapı, bezelye, kabak, kırmızı biber, karnıbahar, salatalık, domates gibi birçok sebze bunun için uygun. Bunları salata şeklinde hazırlamak çiğ sebze tüketimi için iyi bir alternatif olabilir. 

Sofradan Hiç Eksik Etmeyin

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sofraya en az 10 kez konulan bir besin, bir süre sonra çocukta tadına bakma merakı uyandırıyor. O nedenle siz de sabırlı olun ve çocuğunuzun daha fazla meyve ve sebze yemesini kolaylaştırmak için ısrarla sofranızda sebze ve meyveye yer verin.

Çocuklar İçin Sebze

Sevdikleriyle Birlikte Hazırlayın

Sebzeleri sevdiği bir besinle birlikte hazırlamak ve bu şekilde tüketmesini sağlamak, ‘Sebze yemeyen çocuğa ne yapmalı? sorusuna bir çözüm olabilir. Çocuğunuz bir sebzeyi bu yöntemle deneyip yemeye başladıktan sonra aynı sebzeyi farklı sevdiği yiyeceklerle beraber sunabilirsiniz. Hatta daha sonra bu sebzeyi ayrı bir yemek olarak bile önüne koyabilirsiniz. 

Önce Yetiştirin Sonra Yiyin

Çocuklar toprakla oynamayı çok sever. Bahçeniz varsa minik bir organik bahçe yapıp meyve sebze yetiştirebilirsiniz. Ya da balkonda saksınıza ekeceğiniz tatlı biber, maydanoz, salatalık, domates iyi bir başlangıç olabilir. Çocuğunuzla birlikte her gün suladığınız tohumlarınız fidan ve ürün verdiğinde çocuğunuz bakın ne kadar heyecanlanacak. 

Ulaşılabilir Ve Çekici Kılın

Çocuğunuzun Daha Fazla Meyve Ve Sebze Yemesini Kolaylaştırmak için hem görünür hem ulaşılabilir kılmalısınız. Evinizde erişilebilir, göze çarpan ve hoş bir şekilde meyve sebze bulundurun. Düzenli olarak meyve ve sebzeleri görmesi çocuğunuzun fikirlerini olumlu yönde etkileyebilir.

Mutfağa Birlikte Girin

Çocuğa nasıl sebze yedirilir? sorusu için bir fikir daha… Çocuğunuzun meyve ve sebzeleri tanıması için, onu yemek yapma sürecine dahil edebilirsiniz.  Yemek alışverişine birlikte çıkabilir, eve gelince de yemeği birlikte hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun hazırlığına yardım ettiği yemeği yemesi kolaylaşır. 

Meyvenin Suyunu Sıkın

‘Çocuğum meyve yemiyor? ya da Meyve yemeyen çocuğa ne yapmalı? diye üzülmeyin, çocuğunuzun bir de sıvı şeklinde meyve tüketmesini deneyin. İster kahvaltıda ister ara öğünde, masada çocuğunuzun önüne bir bardak meyve suyu koyabilirsiniz. Eğer alışırsa zamanla farklı meyvelerin karışımından da yeni lezzetler hazırlayabilirsiniz. Hatta içlerine bir miktar sebze koyarak onları daha da besleyici hale getirebilirsiniz.

Kaynakça

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu – Çocuklar Sebzeyi Neden Sevmezler?

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_7417.htm

https://www.hilalmocan.com/cocuklar-icin-sebze-ve-meyveler/