Çocukların Bağışıklığını Güçlendirecek Beslenme Önerileri

Mevsim geçişi, kış soğukları ve okula başlama gibi dönemlerde çocukların hastalanma ihtimali artabilir. Siz de çoğu anne-baba gibi böyle dönemlerde çocuğunuzun sağlığını korumaya çok dikkat ediyor olabilirsiniz. Peki; size çocukların bağışıklık sistemini sadece belirli periyotlarda değil, yaşam boyu güçlü kılacak bir önerimiz olduğunu söylesek ne dersiniz? Evet, çocuğunuzun beslenmesinde bazı besinlere düzenli olarak yer vererek hayat boyu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Şimdi, “Hangi besinler bağışıklık güçlendirir?” sorusunun cevaplarına değinelim.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Çocukların Bağışıklığını Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi; vücudu virüs, mikrop ve bakteri gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı koruyan bir bariyerdir. Çocuğunuzun vücudunun hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi için ise beslenmesinde bağışıklık sistemini destekleyen şu besinlere yer verebilirsiniz:

  • Bebeklikten İtibaren Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin: Prebiyotikler

Prebiyotikler, bağırsaklarda bulunan probiyotik isimli faydalı bakterilerin besinidir. Bu faydalı bakteriler ise bağırsakta bulunan yararlı ve zararlı bakteri dengesini düzene sokarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Üstelik çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için ek gıdaya geçtiği 6. ayını beklemenize gerek yoktur. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü içirerek bağışıklık sistemine en büyük desteği verebilirsiniz. Anne sütünde bulunan prebiyotikler, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

6. ayından sonra ise bebeğinize ek gıda desteği ile birlikte anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. 2 yaşından sonra da çocuğunuzun beslenmesine prebiyotik bakımından zengin besinlerden olan muz, sarımsak, soğan, pırasa, enginar, kereviz gibi meyve ve sebzeler ile kurubaklagiller ekleyebilirsiniz.

  • Güçlü Bağışıklığın Olmazsa Olmazı: Protein

Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Çocuklarda bağışıklık güçlendirici beslenmenin en önemli parçalarından biri proteindir. Protein, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücut hücrelerinin onarılması ve oluşturulmasında önemli rol oynar. Çocuğunuzun günlük beslenmesinde yumurta, kırmızı et, tavuk, yoğurt, peynir ve süt gibi gıdalara yer vererek bağışıklık sistemini destekleyebilirsiniz. 

Çocuğunuzda beslenme güçlüğü gibi yeterli besin alımını engelleyici bir sağlık problemi bulunuyorsa da doktorunuza danışabilirsiniz. Yetersiz beslenmeye bağlı gelişim geriliği gibi bir sağlık problemi teşhis edildiği zaman doktorunuzun önerisi ile beslenme tedavisine başlanabilir. Gelişim geriliğinde uzman beslenme tedavisinin uygulanması ile ilgili bilgi almak için ¨Gelişim Geriliği Olan Çocuklarda Beslenme Tedavisi¨ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

  • Günlük Beslenmenin Vazgeçilmezi: Vitaminler ve Mineraller

Çocuğunuzun günlük beslenmesinde A, C ve E vitaminleri ile demir ve çinko minerallerinin yer almasına özen gösterebilirsiniz. Enfeksiyonla mücadelede rol oynayan C vitamini için turunçgiller, biber, domates ve koyu yeşil yapraklı sebze yemesini sağlayabilirsiniz. ,Antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek veren E vitamini için zeytinyağı, badem ve ay çekirdeği; yine enfeksiyonla mücadelede etkili olan A vitamini için de havuç, kavun, kabak gibi turuncu renkli meyve ve sebzelerin günlük öğünlerde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bağışıklık sistemi hücrelerinin oluşumunda rol oynayan çinko için çocuğunuza fasulye, yoğurt, nohut ve kümes hayvanları yedirebilir; bağışıklık hücrelerinin üretiminde etkili olan demir için de kırmızı et, kuru baklagiller ve kümes hayvanlarına öğünlerde yer verebilirsiniz. 

Çocuklarda bağışıklık güçlendirme ile ilgili önerilen besinleri çocuğunuza yedirmekte güçlük yaşıyorsanız da “İştahsız Çocuklar İçin 10 Öneri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kaynak 1

Kaynak 2