Çocuklarda Neden İştahsızlık Olur?

Çocuklar, 0 ila 2 yaş arası yani bebeklik döneminde hızlı bir gelişim gösterirler. 2 yaşına geldikleri zaman kilo alma ve boy uzama hızı yavaşlar. Buna paralel olarak da 2-5 yaş arası iştahta azalma olabilir. Ancak çocuklarda iştahta azalmanın, uzun süreli iştahsızlık durumu ile karıştırılmaması gerekir. Dilerseniz bu iki durum arasındaki farkı anlamak için iştahsızlığın tanımına birlikte bakalım: 

  • İştahsızlık, yemek yeme isteği duymamak ya da açlık hissetmemektir. 

  • İştahta azalma ise çocuğun normalde yediği miktardan daha az yemesidir. 

Geçici bir süre için iştahta azalma, ciddi bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Ancak çocuğunuzda ara sıra az yemek yeme isteği değil de uzun süren bir iştahsızlık fark ederseniz bunun herhangi bir sağlık problemi ile ilişkili olup olmadığını araştırmanızda fayda vardır. Çocuğunuzun normal gelişimini takip etmesi için çocuklarda iştahsızlık nedenlerini öğrenebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu desteği alabilirsiniz. Peki, çocuklar neden iştahsız olur ve ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Çocuklarda İştahsızlığın Nedenleri

İştahsızlığın altında yatan tıbbi nedenlere değinmeden önce hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiğine bakabiliriz:

  • Çocuğunuz kilo kaybediyorsa,

  • İshal veya ateş gibi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa,

  • Aşırı tükürük salgılıyorsa,

  • Yemek yerken öksürüyor ya da kusuyorsa,

  • Yemek esnasında sinirlilik hali yaşıyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. 

Günlük besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çocuklarda büyüme geriliği görülmesine neden olabilen iştahsızlığın kaynakları şunlar olabilir:

1. Çocuklarda Beslenme Problemleri

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri

Bazı çocuklarda yemek sırasında ağzı açma, dudağı kapama, çiğneme ve yutma gibi yemeyi sağlayan bu fonksiyonlardan bir veya birkaçını gerçekleştiremeyebilir. Bu da beslenme problemleri yaşamalarına neden olur. Çocuğunuz yemeyi içmeyi reddediyorsa, yemek yemesi çok uzun zaman alıyorsa, yemek sırasında öksürüyor ya da tıkanıyorsa, sırtını sertleştirip büküyor veya kilo almıyorsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

2. Çocuklarda Kansızlık (Anemi)

Demir, çocukların beyin gelişimi ve büyümeleri için ihtiyaç duydukları temel besin kaynaklarındandır. Demir eksikliği durumunda çocuklarda anemi yani kansızlık görülebilir. Kansızlık ise iştah kaybına neden olabilir. 

3. Çocuklarda Hormonal Hastalıklar

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda büyüme hormonu eksikliği (BHE), genellikle 3 yaşından sonra büyümenin yavaşlaması ile fark edilebilen bir durumdur. Çocuklarda görülebilen bu büyüme sorunu da iştahsızlığa neden olabilir. Çocuğunuz yaşıtlarına göre 5 persentil değerinin altındaysa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Çocuğunuzun persentil değerini hesaplamak için Büyüme Takip Aracı’nı kullanabilirsiniz.

Doktorunuza Danışmayı İhmal Etmeyin

Çocuğunuzda kilo kaybına neden olan uzun süreli iştahsızlık gözlemlediğiniz takdirde doktorunuza danışabilirsiniz. Çocuğunuza, doktor ya da diyetisyeninizin tavsiyesi ile beslenme ihtiyaçlarına göre hazırlanmış uzman beslenme ürünleri desteği verebilirsiniz. Raporlu mama olarak da bilinen tam destekli uzman beslenme ürünleri, içeriğinde bulunan protein, kalori, vitamin ve mineraller ile çocukların normal büyümesini destekler. Uzman beslenme ürünü desteği alan çocuğunuz da beslenme ihtiyaçlarını karşılayarak normal gelişimini sürdürebilir.

Kaynak 1

Kaynak 2