Zayıf Çocuklara Kilo Aldırmanın Yolları

Siz de her gün çocuğunuzun ne yiyeceğini düşünüyor, seveceği yemekleri hazırlıyor; ama yine de ona kilo aldıramıyor musunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok aile, çocuklarının yaşıtlarına göre zayıf olduğunu fark edince çocuklarının yetersiz beslenmesinden endişe duyar ve ¨Çocuğumun kilosu az. Zayıf çocuğa nasıl kilo aldırırım?¨ sorusunun cevaplarını arar. Sizin için bu sorunun cevaplarını derlediğimiz öneriler hazırladık. Ancak önce çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olup olmadığını tespit etmenize yardımcı olalım. 

Çocuğum Zayıf mı?

Çocukların kilo artışı, kendi yaşları ve cinsiyetlerine göre belirli bir eğride gerçekleşir. Bu nedenle çocukların kiloları kendi yaşıtlarının sahip olduğu ortalama değerlere yani persentile göre değerlendirilir. Çocuğunuzun bir sağlık sorununa işaret edecek kadar zayıf olup olmadığını anlamak için persentil değerlerini hesaplayabilirsiniz. Persentil değerinin kritik %10 değerinin altında olması halinde doktora başvurmanızda fayda vardır. Persentil değeri hesaplamak için de Büyüme Takip Aracı’nı kullanabilirsiniz. Peki, çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olduğunu fark ettiğinizde neler yapabilirsiniz?

Zayıf Çocuk Nasıl Kilo Alır?

Zayıf Çocuk Nasıl Kilo Alır

Sağlıklı bir gelişim için çocukların düzenli olarak vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar tüketmesi gerekir. Bu nedenle çocuklara kilo aldırmak için yüksek kalorili ancak besin değeri düşük şekerli yiyecek ve içeceklerin verilmemesi şarttır.

Çocuğunuzun kalori ihtiyacını karşılamak ve kilo almasına destek olmak için yapabilecekleriniz şunlardır: 

  • Çocuğunuzun yiyeceklerine tam yağlı süt, zeytinyağı, tereyağı, tahin veya alerjisi yoksa fıstık ezmesi ekleyebilirsiniz. Keyifle yemesi için de bu besleyici ve yüksek kalorili yiyecekleri atıştırmalık olarak ya da sevdiği yemeklere ekleyerek yedirebilirsiniz. Örneğin tahin, bal ve kakaoyu karıştırarak ekmeğe sürebilir, makarnalarına tereyağı ve süt ekleyebilirsiniz. 

  • Yemek yemek istemiyorsa çocuğunuza üç öğünde büyük porsiyonlar yedirmeye çalışmak yerine sık sık küçük ara öğünler yedirebilirsiniz. Ara öğünleri her gün aynı saatte vererek bir beslenme alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde ise yoğurt, bal, meyve karışımı gibi çocukların sevdiği ve besleyici atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun yemek öncesi ve esnasında su / sıvı içmeyip yemek yemesine özen gösterebilirsiniz. Yemek öncesi veya yemek sırasında bol su / sıvı tüketen çocuklar genel olarak yeteri miktarda yemeklerini yemezler. Sıvı olarak ise komposto gibi vitamin bakımından zengin içecekler verebilirsiniz.

  • Çocuğunuz zayıf olsa dahi gün içinde yeterince hareket etmesine dikkat edebilirsiniz. Fiziksel hareket çocukların iştahını açmaya yardımcı olur.

  • Gece uykusuna yatmadan bir iki saat önce ballı tam yağlı süt ya da yoğurt gibi kalorili besinler verebilirsiniz. 

  • Ara öğünlerde çocuğunuza hurma, fıstık ezmesi, avokado ve kuruyemiş gibi ona kilo aldıracak besinler yedirebilirsiniz.

Çocuklar Neden Kilo Almaz?

Çocukların yaşına göre yeterince kilo almamasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • İştahsızlık ve yetersiz beslenme

  • Ağız koordinasyonunu sağlayamama gibi beslenme güçlüğüne neden olan bir sağlık sorununun bulunması 

  • Büyüme hormonu eksikliği gibi bir sağlık probleminin varlığı

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre zayıf olduğunu gözlemliyorsanız büyüme geriliğine neden olabilecek bir durum olup olmadığının kontrolü için doktorunuza danışabilirsiniz. 

Kaynak