2 Yaş Çocuk Gelişimi

2 yaşındaki çocuğun en belirgin özelliği, bağımsızlığını ilan etmeye başlamasıdır. Çocukların 2-3 yaş arasında zihinsel ve sosyal gelişiminde büyük değişimler olur. Hatta kişiliklerinin önemli bir kısmı yine bu dönemde şekillenir. Yani çocuğunuz 2 yaşına giriyorsa önümüzdeki aylarda pek çok değişime tanık olacaksınız demektir. Çocuğunuzun bu dönemde neler yapabileceğini merak ediyor musunuz? 2 yaş çocuk gelişimi ile ilgili hazırladığımız yazımızda, 2 yaş çocuğunun özellikleri ve 2 yaş gelişimi hakkında birçok önemli konuyu bulabilirsiniz.  

2 yaş çocuk gelişiminde ideal boy ve kilo ne olmalıdır?

Bu, annelerin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Birçok anne çocuğunun boy kilosunun ideal değerlerde olup olmadığını merak eder. 2 yaşındaki bir kız çocuğunun ideal kilosunun ortalama 11,5 kg, erkek çocuğunun ise ortalama 12,2 kg olması beklenir. Boy uzunluğu ise 2 yaşındaki kız bebekte ortalama 86,4 cm, erkek bebekte ortalama 87,8 cm’dir. Baş çevresi de büyümenin bir göstergesidir. 2 yaş çocuğunun baş çevresi kızlarda ortalama 47,2 cm, erkeklerde ise 48,3 cm olmalıdır. Çocukların büyüme takibinin, doğumdan itibaren düzenli aralıkla yapılması gerekir. Siz de çocuğunuzun 2 yaş çocuk gelişimini, büyümesini ve boy kilo takibini Büyüme Takip Aracı yardımı ile yapabilirsiniz.

2 yaşındaki çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır?

2 yaş çocuk gelişimi döneminde çocuğunuz, her besin grubundan yeterli ve dengeli miktarda beslenmelidir. Artık 2 yaşına gelen çocuğunuz her besini yemeye başlayabilir demektir. Burada önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmesidir. Süt ve süt ürünlerini, et, yumurta ve kuru baklagilleri, sebze ve meyveleri, tahılları çocuğunuzun beslenmesine yeterli ve dengeli miktarlarda eklemelisiniz. Çocuğunuzun büyümesi için gerekli protein ve enerji ihtiyacını aldığından emin olup, büyümesini düzenli aralıklarla çocuk doktorunuz ile takip etmeniz önerilir.

2 yaşındaki çocuk motor becerilerine göre neler yapabilir?

Çocuğunuz, kaslarının ve motor becerilerinin hızla geliştiği bir döneme giriyor. Bu da onun her geçen gün yeni beceriler kazanmasına neden oluyor.  2 yaş çocuk gelişimine göre çocuğunuz bazı kıyafetlerini artık kendisi çıkarıp giyebilir. Suyunu rahatlıkla bardakla içmeyi başarır. Yemeklerin birçoğunu kendi yiyebilir. Dişlerini fırçalamaya başlayabilir. Kalemi tutar ve karalama şeklinde boyama yapabilir.

2 yaşındaki çocuğun dil gelişimi nasıldır?

Çocuğunuz büyüdükçe konuşma kabiliyeti de gelişiyor. Her çocukta farklılık gösterse de 2-3 yaş arasında çocukların konuşmalarının çoğu anlaşılmaya başlar. 2-3 kelimeli cümleler kurarak istediğini size anlatabilir. 2 yaş çocuk gelişiminde, çocuğunuza basit ve bildiği sözcüklerle cevaplayabileceği sorular sorarak konuşmaya teşvik edebilirsiniz.

2 yaşındaki çocuğun sosyal gelişiminde neler yaşanır?

Bu yaş grubundaki çocuklar yaşıtları ile birlikte olmaktan keyif alır. Ancak aynı ortamda oynasalar da henüz birlikte oyun kurup, geliştiremezler.  2 yaşındaki çocuk araştırmacıdır, her şeye dokunmak ve bazı şeyleri kendi başına yapmak ister. En önemli özelliği bağımsızlık kazanmasıdır. Yeme, giyinme, tuvalet gibi birçok kişisel ihtiyacını yavaş yavaş yapmaya başlar. Çocuğunuzun 2 yaş çocuk gelişimi sürecinde kendi kendine başarma istediğini olumlu karşılayıp, cesaretlendirebilirsiniz.

2 yaş çocuğunun bilişsel gelişim özellikleri nelerdir?

2 yaş çocuğu bilişsel açıdan da yeni bir düşünce biçimi geliştirme sürecindedir. Hedefe ulaşmada amaçlı olarak sorun çözme becerisini kullanabilir. Artık deneme yanılma yöntemi olmadan da sorunlara çözümler getirebilir. Resimli kitaplarda küçük ayrıntıları ayırt edebilir. Fotoğrafta kendini tanır. İsmini bilir. 2 yaş çocuk gelişimine göre; fazla, az, ileride, aynı, farklı gibi soyut kavramları anlar. Hayal gücü hızla gelişmeye devam eder. Oyunları daha yaratıcı olabilir.

Kaynakça

  • Türkiye Çocuk Nörolojisi Derneği- Çocuk Gelişimi

http://www.cnd.org.tr/index.php?cat=38

  • Pedagoji Derneği / Çocuğun Dil Gelişimi

https://pedagojidernegi.com/cocugun-dil-gelisimi/

  • Uzman Psikolog Yegan Sasık Özcan / 2-3 Yaş Aralığında Sizi Neler Bekliyor?

https://www.trtcocuk.net.tr/ebeveyn-akademisi/cocuk-gelisimi/2-3-yas-araliginda-sizi-neler-bekliyor

  • Ayşe Esra İşmen Gazioğlu / Hayatın İlk Çeyreği (0-18 Yaş Gelişimi)

http://www.aep.gov.tr/wp-content/uploads/2012/10/01-01-hayatin-ilk-ceyregi.pdf