5 Yaş Çocuk Gelişimi ile İlgili Merak Edilen 4 Konu

Zaman hızla geçti ve minik yavrunuz anaokuluna başlama yaşına geldi. 5 yaşındaki çocuğunuz; makasla kesme, kalem tutma gibi yeni beceriler edinerek sizi şaşırtırken bir yandan da yeni arkadaşlarıyla yaşadığı maceraları anlatarak gününüze renk katacak. 

Her gelişim dönemi gibi 5 yaşın da ne kadar mucizevi olduğuna tanıklık ederken aklınıza ¨5 yaşındaki çocuk ne yapar?¨ ya da ¨5 yaş çocuğu nasıl eğitilir?¨ gibi sorular gelebilir. Sizin için derlediğimiz 5 yaş dönemi çocuk gelişimi hakkındaki bilgileri okuyarak aklınızdaki soruların cevaplarına ulaşabilir ve çocuğunuza destek olabilirsiniz.

1. Beş Yaşındaki Çocuğun Kilosu ve Boyu Kaç Olmalı?

Boyu ve kilosu, çocuğunuzun sağlıklı bir gelişim süreci takip edip etmediğinin en önemli göstergelerindendir. Beş yaşındaki çocuklar yılda ortalama 1.8 ila 2.25 kilo alabilir, 5 ila 7.5 santimetre uzayabilir. Tabii erkek ve kız çocukların boy-kilo ortalamaları birbirinden farklıdır:

 • 5 yaşındaki kız çocukların boyları ortalama 109.4 cm, kiloları ise ortalama 18.2’dir. 

 • 5 yaşındaki erkek çocukların boyları ortalama 110.0 cm, kiloları ise ortalama 18.3’tür. 

Çocuğunuzun gelişiminin, yaşına uygun seyredip seyretmediğini takip etmek için düzenli olarak persentil değerlerini kontrol etmenizde fayda vardır. Persentil değeri hesaplamak için ¨Büyüme Takip Aracı¨ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

2. Beş Yaşındaki Çocuklarda Motor Beceriler Nelerdir?

5 Yaş Çocuk

Motor beceriler, kasların istemli şekilde bir hareketi yapmasını sağlar. İkiye ayrılırlar: İnce motor beceriler, makas kullanmak gibi kasların daha kontrollü hareketini gerektiren becerilerdir. Kaba motor beceriler ise zıplama, koşma gibi vücudun daha büyük kaslarını kullanmayı ve daha geniş hareketler yapmayı içerir.

Beş yaşındaki çocuklarda görülebilen motor gelişim aşamaları şunlardır:

 • İki ayakla zıplayıp ileri doğru atlamak

 • Dengeyi yitirmeden 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durmak

 • Sallanmak

 • Takla atmak

 • Tırmanmak

 • Geometrik şekilleri çizmek

 • Çatal ve bıçakla yemek

 • Kendi başına giyinmek

 • Birkaç harfi yazmak

 • Basit şekilleri kesmek

Çocuğunuzun daha özgür hareket etmesini sağlayan motor becerilerinin gelişimi için onunla oyun hamuru oynayabilir, sizin kontrolünüzde makas kullanmasına izin verebilir veya onunla birlikte küçük boyutlu bloklarla basit şekiller yapabilirsiniz.

3. Beş Yaşındaki Çocuk Nasıl Beslenmeli?

Beş Yaş Çocuk Beslenmesi

Okul çağındaki çocuğunuzun, sağlıklı gelişimi için beş temel besin grubunu düzenli olarak tüketmesi gerekir: Protein, vitaminler, mineraller, tahıllar ve karbonhidratlar. Her öğüne birkaç besin grubundan eklemeye dikkat ederek dengeli ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun doymuş yağ, tuz ve şeker bakımından yüksek gıdalar tüketmemesine de özen gösterebilirsiniz.

Çocuğunuz beslenme güçlüğüne bağlı olarak yeterli gıda alamıyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Yetersiz beslenme kaynaklı büyüme geriliği tanısı konulduğu takdirde doktorunuz beslenme tedavisi önerebilir. Doktorunuzun önerisiyle verebileceğiniz uzman beslenme ürünleri de çocuğunuzun yaşıtlarını yakalamasına yardımcı olabilir. 

4. Beş Yaş Dil Gelişimi Hangi Seviyededir?

Konuşmayı seven ve kendisini artık çok daha rahat ifade edebilen 5 yaşındaki çocuğunuz her gün 5-10 kelime öğrenebilir. Odada yalnızken bile konuştuğunu görebileceğiniz çocuğunuzun anaokulundaki favori dersi de “Göster - Anlat” olabilir. Zaman içinde şakaları ve bilmeceleri anlamaya, kendi şakalarını yapmaya başlayabilir.

Beş yaşındaki çocuğunuzun gelişimine destek vermek için günlük hayatınıza bazı alışkanlıklar ekleyebilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun adil olmak ve iş birliği yapmak gibi kavramları öğrenmesi için onunla oyunlar oynayın, masa kurmaya yardım etme gibi yaşına uygun görevler vererek sorumluluk almasını sağlayın ya da duygularını ifade etmesine yardımcı olacak şekilde rol oyunları oynayın. 

Kaynak 1

Kaynak 2