Çocuğumun Bağışıklığını Nasıl Güçlendirebilirim?

Çocukları hastalıklardan korumanın yollarından biri, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlamaktan geçer. Güçlü bir bağışıklık sistemi, çocukları enfeksiyona yol açan mikroplara karşı korur, bakterilerle savaşarak savunma kalkanı görevi görür.  Bağışıklık sistemi güçlü olan çocukların, hastalıklara yakalanma riski de az olur.

Bağışıklık sistemi güçlendirme yolları nedir?

Çocuğumun sık hastalanmaması için ne yapmalıyım diye soruyorsanız, öncelikle çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmeniz gerekir. Çocuklarda bağışıklık sistemi güçlendirmek için beslenme, vitamin ve mineral alımı, uyku düzeni gibi birçok konuda iyileştirme yapmak gerekebilir.

  • Bebeklik döneminde bağışıklığını anne sütü ile güçlendirin

Anne sütü, bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesi açısından çok önemlidir.  İlk 2 yıl bebeğinizin ana besinidir. Anne sütü güçlü etkili, bağışıklığı artıran antikor ve akyuvarlar içerir. Anne sütünün yokluğu ya da eksikliği halinde ise doktorunuzun önerisi ile prebiyotik içerikli devam sütü ile bebeğinizi besleyerek, bağışıklık sistemini güçlü tutabilirsiniz. Bebeklik dönemi sonrasında da çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesini devam ettirerek sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlayabilirsiniz. 7 Adımda Doğru Çocuk Beslenmesi içeriği ile 2 yaş üzeri çocuklarda beslenme nasıl olmalı bilgi alabilirsiniz.

  • Bağışıklık için vitaminlerin gücünden yararlanın

Çocuk beslenmesi içinde birçok vitaminin yer alınmasına özen göstermek gerekir. Vitaminler bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra pek çok vitamin ve mineralin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. Turunçgiller C vitamininden zengindir. A vitamini, sarı ve koyu yeşil yapraklı sebze ve meyvelerde; E vitamini kuruyemiş, zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzelerde bulunur. D vitamini ise vücudun savunması için gereklidir. Bu nedenle yaz-kış demeden güneş yüzünü gösterdiği her zaman çocuğunuzun güneşle temas etmesini sağlamak, gerekli D vitaminini almak adına önemlidir.

  • Bol su içmesini sağlayın

Çocuklarda sağlıklı beslenmeyi sağlamak kadar içtikleri suyun miktarının takibini de yapmak gerekir. Çünkü susuz kalmak, zayıf bir bağışıklık sisteminin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Vücudumuz düzenli aralıklarla toksinleri dışarı atmalıdır ve bunu yapabilmek için sıvıya gereksinim duyar, bunu yapamaması ise hastalıklara yol açar. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için çocuklarınıza su içme alışkanlığı kazandırmanız büyük önem taşır.

  • Sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının

Abur cubur ve fast food yiyecekler bağışıklık sisteminin zayıflamasında rol oynar. Bu nedenle çocuklarda beslenme alışkanlıkları kazandırırken sağlıksız atıştırmalıkların, hazır paketli gıdaların ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin zararlarını çocuğunuza sabırla anlatın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verin.  Özellikle hastalık dönemlerinde çocuklarınızı tatlandırıcılardan, paketli tatlı yiyeceklerden uzak tutun. Bunların yerine bal, pekmez ya da doğal meyve şekerinden faydalanmasını sağlayın.

  • Uyku düzenine dikkat edin

Çocuğunuz yaş grubuna göre 8-12 saat arasında uyumalıdır. Çocuğunuzun uyku düzenine önem vermeniz, onu hastalıklara karşı daha dirençli yapar. Çocuklarda büyümeyi sağlayan ve bağışıklığı güçlendiren melatonin hormonu, karanlık ortamda ve derin uyku halinde salgılanır. Düzensiz uyku uyuyan çocuklar bu hormonun etkilerinden faydalanamaz; dolayısıyla vücut direnci zayıflar ve hastalıklara yakalanması daha kolay olur.

  • Doktorunuz ile mutlaka kontrol edin

Unutmayın, çok sık hastalanan ve geç iyileşen çocukların çocuk doktorunuz ile birlikte kontrol edip düşük bağışıklığının altında yatan başka bir sebep olup olmadığına bakılması gerekir. Çok sık hastalanan çocuk, büyüme geriliği sebebi ile gerekli protein ve besin gruplarına ulaşamıyor olabilir ve bu sebeple bağışıklığı düşmüş olabilir. Böyle bir durumda muhakkak bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Büyüme Geriliği Belirtileri içeriğimizi okuyup daha fazla bilgi alabilirsiniz.