Çocukları Korona Virüsünden Korumak İçin Nasıl Önemler Alınabilir?

Çocuğunuzu koronavirüsünden korumak için alınabilecek en güçlü önlemler arasında olabildiğince evde kalmak, hijyen kurallarına uymak, sosyal mesafeyi korumak ve çocuğumuzun bağışıklığını yüksek tutmak geliyor. Güçlü bağışıklık, çocuğunuzun daha az hastalanmasını ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli olması anlamına da geliyor.

Peki, Koronavirüsüne Karşı Çocuklarımızın Bağışıklığını Nasıl Güçlendiririz?

Bağışıklık diğer adı ile immün sistem, vücudun savunma mekanizmasıdır. Vücudu virüs, mikrop ya da bakteri gibi patojenlere karşı korur. Bu önemli görevi nedeniyle Covid-19 yani korona virüsten çocuğunuzu korumak için bağışıklık sistemine destek olmanızda fayda vardır. Peki bu dönemde çocuğunuzun bağışıklığını güçlü tutmak için neler yapabilirsiniz?

 1. Çocuğunuzun Beslenmesine Özen Gösterin

Çocukların bağışıklığını güçlü tutmak ve korona salgını karşısında güçlü olmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz en pratik aksiyon: Dengeli beslenme. Çocuğunuzun dengeli beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük beslenmesinde şu besin kaynaklarının bulunmasına özen gösterebilirsiniz:

 • Protein: Vücutta protein eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Çünkü bağışıklık sisteminin vücudu korumak için ürettiği antikor, bir protein türüdür. Bu sebeple, günlük beslenme rutininde çocuğunuzun gerekli miktarda proteini almasını sağlayarak bağışıklığını güçlendirebilirsiniz.

 • C Vitamini: C vitamini antiviral etkiye sahiptir ve bağışıklık sisteminin en büyük dostlarındandır. C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük olarak tüketilmesi gerekir. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için öğünlerinde turunçgiller, brokoli ve biber gibi C vitamini kaynağı taze sebze meyvelerin bulunmasına özen gösterebilirsiniz. 

 • Prebiyotikler: Bağışıklık hücrelerinin yaklaşık %70’i bağırsaklarda bulunur. Dengeli bir bağırsak florası bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Prebiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakteriler için enerji kaynağı olan bileşiklerdir. Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısı ve aktivitesini artırırlar. Bağırsakta zararlı bakterilerin yerleşmesini önlerler. Bu nedenle prebiyotikler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. 

 • Demir: Demir oksijenin organlara taşınması görevini yerine getirir. Eksikliği durumunda bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Çocuğunuzun beslenmesinde kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebze ve kuru meyve gibi demir kaynaklarının bulunmasına özen gösterebilirsiniz. 

 • Çinko: Çinko minerali bağışıklık sisteminin fonksiyonunu yerine getirmesini sağlayan enzimlerin oluşmasına yardımcı olur. Süt, peynir ve tahılların yer aldığı bir beslenme düzeni ile çocuğunun ihtiyaç duyduğu çinko mineralini almasına yardımcı olabilirsiniz. 

Çocuklarda dengeli beslenme hakkında daha fazla bilgi almak için '7 Adımda Doğru Çocuk Beslenmesi' içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Düzenli ve dengeli beslenmeye ek olarak, eğer varsa özel bir beslenme planı/tedavisi olan çocuklarımızın bu dönemde de doktorlarının önerilerine uygun bir şekilde beslenmeleri salgın hastalıklara karşı güçlü olmalarını sağlayacaktır. 
Beslenme tedavisinde en önemli olan şey uyum ve düzenli tüketimin sağlanmasıdır.

 1. Çocuğunuzun Uyku Düzenini Sağlayın

Yetersiz uyku bağışıklık sisteminin fonksiyonunu yerine getirememesine sebep olabilir. Çocuklarda yeterli uyku alımı vücudun hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olan bir proteinin salgılanmasını sağlar. Yaş gruplarına göre çocukların alması gereken uyku süreleri farklıdır:

 • 3-5 yani okul öncesi çocuklarda 10 - 13 saat arası,

 • 6-13 yaş çocuklarda yaklaşık 9 -11 saat,

 • 14-17 yaş arasında ise ortalama 8 - 10 saat uyku tavsiye edilir. 

 1. Beslenme Yetersizliği ve Büyüme Geriliği Olan Çocuklarda Beslenme Tedavisine Uyum Gösterin

Korona virüsune karşı çocuklarınızı koruyabilmek için alınabilecek en büyük önemlin bağışıklıklarını güçlendirmek olduğundan bahsettik. Peki ya yetersiz ve yanlış beslenme sebebi ile büyüme geriliğine sahip çocuklar? Onların da bağışıklıklarını güçlendirerek sağlıklı olmalarını sağlamak mümkün, yeter ki aileler çocuk doktorlarının önerdiği uzman beslenme tedavisine uyum göstersinler. Unutmayın, bu dönemde özellikle gelişim geriliği olan çocuklar, düşük bağışıklık sebebi ile enfeksiyonlara çok açık olabiliyorlar. Bunun önüne geçmek için, çocuğunuzun beslenme tedavisini doktorunuzun önerdiği şekilde uygulayarak sağlıklı gelişim sürecini yakalamasına yardım edebilirsiniz. 'Büyüme Geriliği Tedavisi' içeriğimizi okuyarak uzman beslenme ürünleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.