Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalı?

Çocukların sağlıklı gelişim sürecini takip etmelerinin en önemli işaretlerinden biri kilo değerleridir. Aynı cinsiyetteki yaşıtlarına göre çok düşük kilolu çocuklarda büyüme geriliği görülebileceği gibi obez çocuklarda ise kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi bir dizi sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Çocuklarda cinsiyete göre boy kilo oranı düzenli aralıklarla kontrol edilerek muhtemel bir sağlık sorununun önüne geçilebilir. Yaşa göre boy kilo oranı hakkında bilgi edinerek siz de çocuğunuzun gelişimini takip edebilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Nedir?

Boy kilo indeksi, çocukların vücutlarındaki yağ oranını gösteren bir değerdir. Çocuklarda yaşa ve cinsiyete göre sağlıklı boy ve kilo değerleri değiştiği için vücut kitle indeksi 20 gibi net bir sayı olarak değil, yüzdelikle ifade edilen bir değer aralığı olarak belirlenir. Çocuklarda boy kilo oranı hesaplandıktan sonra hangi persentil yani büyüme eğrisi aralığına geldiği kontrol edilir. 

Persentil değerleri, bir çocuğun boyunun ve kilosunun yaşına ve cinsiyetine göre ne durumda olduğunu belirten değerlerdir. Boy persentili %10 olan bir çocuk, aynı yaş ve cinsiyetteki 100 çocuktan en kısa 10. çocuk anlamına gelmektedir. Yani aynı 100 çocuğun, 90’ından kısa, 9’undan uzundur.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Çocuklarda Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Çocuklarda boy kilo dengesi, obezite ya da gelişim geriliği gibi durumların tespitinde kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda aynı yağ oranına sahip yaşıt iki çocuktan birisi sağlıklı kiloda, diğeri ise fazla kilolu kabul edilebilir. Özellikle atletik yapıdaki yani kas dokusu gelişmiş çocuklarda boy kilo oranı daha yüksek çıkabilir. Çocuğunuzun vücut kitle endeksinde hızlı bir artış fark ettiğiniz takdirde doktorunuza danışabilirsiniz. Obezite teşhisi için deri kıvrım kalınlığı ölçümü ve aile öyküsü değerlendirmesi gibi bir takım tanı aşamalarının gerçekleştirilmesi gerekir. Yaşa göre çocuklarda boy kilo dengesi hesaplamasını yapmak için de şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Çocuğunuzun boyunu ve kilosunu ölçün.

  • Boy uzunluğunun karesini bulun.

  • Kiloyu boy uzunluğunun karesine bölün.

Örneğin 118 cm boyunda, 19 kilo ağırlığında bir çocuğun boy kilo endeksi hesaplamasını yapalım:

1.18 x 1.18 = 1.3924

19 : 1.3924 = 13.6 BKI yani beden kitle indeksi (BMI)

Çocuklar İçin İdeal Boy Kilo Nedir?

Çocuğunuzun boy ve kilosunu her ay ölçerek sağlıklı gelişim sürecini yakından takip edebilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun boy ve kilosunu ölçüp vücut kitle endeksini (BMI) hesaplamanız gerekir. Elde ettiğiniz değerlerin, çocuğunuzun yaşına ve cinsiyetine uygun olup olmadığını öğrenmek için ise persentil değerlerine bakabilirsiniz.

Örneğin 1 yaşında ve 13.6 beden kitle endeksine sahip çocuğunuz 3. persentil aralığındadır. Bu persentil değeri çocuğunuzun kritik derecede zayıf olduğunu gösterebilir. Boy kilo oranını yani vücut kitle endeksini persentil değerlerine göre incelemek için de Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan aralıklara bakabilirsiniz. 

Çocuklarda Endeks Hesaplama

Çocuğunuzun gelişiminin normal seyirde gidip gitmediğini anlamanın en pratik yollarından birisi de Büyüme Takip Aracını kullanmaktır. Çocuğunuzun gelişiminin yaşına ve cinsiyetine göre ne durumda olduğunu öğrenmenize yarayan bu hesaplamayı her ay yapmanızda fayda vardır. Yaşına göre boy ve kilo değerleri %10 kritik değerinin altında kalan çocukların gelişimlerinin mutlaka çocuk doktoru aracılığı ile değerlendirilmesi önerilir.

 

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5