Kız Çocuk Boy Kilo Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Her anne baba çocuğunun büyüyüp gelişmesini ister ve yeterli miktarda büyüyüp büyümediğini takip eder. Çocuklardaki gelişimin yeterli olup olmadığı, en iyi fiziksel büyümeyle, yani boy ve kilo artışı ile anlaşılır. Peki her çocukta büyüme aynı seyirde mi olur? Çocukları yetişkinlerden ayıran en önemli özelik olan büyüme, her çocukta farklı bir seyir izler. Bu farkın oluşmasının bir nedeni de cinsiyetten kaynaklanır. Erkek çocuk ile kız çocuk boy kilo gelişimi birbirinden farklılık gösterdiği için çocuklardaki gelişimi cinsiyete göre değerlendirmek gerekir.  Eğer bir kız çocuğunuz varsa ve büyümesinin yeterli olup olmadığını merak ediyorsanız, kız çocuk boy kilo gelişimi ile ilgili bu yazımızı okumalısınız.

Kız çocuk boy kilo gelişimini ne etkiler?

Beslenme, kız çocuk boy kilo gelişimini etkileyen faktörlerin başında gelir.  Doğumundan itibaren özellikle ilk 6 ay anne sütü alması, mümkünse anne sütüne 2 yaşına kadar devam etmesi, anne sütünün eksikliği ya da yokluğunda devam sütü ile desteklenmesi, ek gıdaya geçişte ise besleyici değeri olan gıdaları tüketmesi kız çocuğunun düzenli gelişmesine yardımcı olur. İyi beslenemeyen bir kız çocuğu, ilk yaşlarında yaşıtlarına göre daha az büyüyebilir. 

Kız çocukların ilk yıllarında boy kilo değişimi nasıl olur?

Erkek bebek ile kız bebek boy kilo değerleri birbirinden farklı olur. Yeni doğan bir kız bebeğin kilosunun 3.2 kg, boyunun ise 49.1 cm olması beklenir. İlk bir yıl hızlı bir büyüme gösteren kız bebeklerinin boyu, 1 yaşına geldiğinde yaklaşık 10-25 cm, 1-2 yaş arasında ise 10-12 cm uzar. Kız bebek kilosu ise ilk 5 ayda doğum kilosunun 2 katına, 1 yaşında ise 3 katına ulaşır. 1 yaşındaki kız bebeğin ortalama boyu 74 cm, kilosu ise 8.9 kg’a ulaşmış olur. 

Peki doğumun ilk yılından sonra kız çocuklarda boy kilo gelişimi nasıl bir seyir gösterir?

Kız çocuk boy kilo gelişimi, 1-2 yaş arasında yavaşlar, 2-10 yaş arasında sabit büyüme gösterir. Kız çocuk boy kilo tablolarına göre 2 yaş kilosu 11.5 kg, 3 yaş kilosu 13.9 kg, 4 yaş kilosu 16.1 kg, 5 yaş kilosunun ise 18.2 kg olması beklenir. Kız çocuk boy persentil tablosunda ise 2 yaş boyu 85.7 cm, 3 yaş boyu 95.1 cm, 4 yaş boyu 102.7 cm, 5 yaş boyu 109.4 cm’dir. Çocuklarda gelişimin takibi için kız çocuk boy kilo endeksini düzenli aralıklarla takip etmek oldukça önemlidir.

Kız çocuk boy kilo tabloları

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre hazırlanan 0-5 yaş kız çocuk boy kilo tablosunda, o yaş grubundaki kız çocukların ortalama değeri, alt sınır değeri ve üst sınır değerini görebilirsiniz. Çocuğun boy ve kilo değerinin alt kritik sınırının altında olması büyüme geriliği sinyali olabilir. 

Kız çocuk boy kilo gelişiminin takibinde ortalama çocuk boy kilo endekslerine göre hazırlanan persentil hesaplamasından yararlanılır. Persentil (Büyüme Eğrisi) çocukların gelişiminin normal şekilde ilerleyip ilerlemediğini gösteren büyüme tablolarıdır. Güncel persentil tablosu, çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre yıllar içinde sahip olması gereken fiziksel değerleri verir. Siz de kızınızın yaşına göre boy ve kilosunun normal seyirde gidip gitmediğini merak ediyorsanız, 'Büyüme Takip Aracımızı' kullanabilirsiniz.

Çocuğumun değeri alt sınırın altında ise ne yapmalıyım?

Kızınızın yaşına ve cinsiyetine göre hesaplanan boy ve kilo persentil değerleri %10 kritik değerinin altında veya kritik değere yakın ise çocuğunuzda büyüme geriliği durumu olabilir. Büyüme geriliği tanısı ve tedavisi için çocuk doktorunuza başvurarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Uzm. Dr. Dicle Çelik tarafından hazırlanan Çocuklarda Büyüme Geriliği Belirtileri Nelerdir? videosunu izleyerek büyüme geriliği hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynakça

  • WHO - World Health Organization 

https://www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/

  • Olcay Neyzi, Hülya Günöz, Andrzej Furman, Rüveyde Bundak, Gülbin Gökçay, Feyza Darendeliler, Firdevs Baş - Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri 

http://www.cshd.org.tr/uploads/pdf_CSH_279.pdf