Sık Hastalanan Çocuklar İçin 10 Öneri

Çocuklar büyüme sürecinde özellikle de kış mevsiminde sıkça hastalanır. Her çocuk bir bağışıklık sistemi ile dünyaya gelir.  Doğduğunda zayıf olan bağışıklık sistemi, çocuk büyüdükçe gelişir. Bağışıklığın geliştiği 6-7 yaşına kadar çocuklar daha sık hasta olurlar. Bazı çocuklar yılda 10-12 kez solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir.

Çocuklarda sık hastalanmanın nedenleri arasında kreş veya okul gibi kalabalık ortamlar, alerji, geniz eti, kronik hastalıklar, büyüme geriliği ve bağışıklık sistemindeki sorunlar yer alır.  Peki sık hastalanan çocuklar için ne gibi tedbirler almak gerekir?

Sık Hastalanan Çocuklar

“Çocuğum neden sık hastalanıyor?” sorusuna cevap arıyorsanız, sık hastalanmanın nedenlerinin araştırılıp tespit edilmesi için öncelikle doktora başvurmalısınız. Ayrıca aşağıda 10 maddede sıraladığımız sık hastalanan çocuklar için öneriler ile çocuğunuz hastalanma riskini azaltabilirsiniz.


Hasta Çocuklara Öneriler

1- Çocuklarda sık hastalanmanın önüne geçmek için anne sütü çok etkilidir. Anne sütü, bebeklerde bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesini sağlar. Çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk 6 sadece ay anne sütü vermeniz, 2 yaşına kadar emzirmeniz önemlidir. Anne sütü yeterli miktarda değilse devam sütü ile bebeğinizi besleyerek, bağışıklık sistemini güçlü tutabilirsiniz.

2- Sağlıklı ve dengeli beslenme, çocuğun fiziksel gelişiminin yanı sıra hastalanma riskini de azaltır.  Bu nedenle çocuğunuza gün içinde öğün atlamadan, her besin grubundan, dengeli beslenme düzeni uygulamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca sık hastalanan çocuğunuza ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verebilirsiniz.

3- Beslenme kadar uykunun düzenli olması çocukları hastalıklara karşı dirençli yapar. Çocuklarda büyümeyi sağlayan, organların çalışmasını düzenleyen ve bağışıklığı güçlendiren melatonin hormonu uyku halinde salgılanır. Sık hastalanan çocukların yaş grubuna göre 8-12 saat arasında uyumasına özen gösterilmelidir.

4- Ellerin düzenli ve sık yıkanması, birçok enfeksiyon hastalığına karşı koruyucu görevi görür. Çocuklarda kişisel temizlik kurallarını anlatmak ve öğretmek, ellerin düzenli ve sık olarak yıkanmasını sağlamak bu nedenle önemlidir.

5- Çocuklarda sık hastalanmayı önlemenin yollarından biri de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlamaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi, çocukları enfeksiyona yol açan mikroplara karşı korur, bakterilerle savaşarak savunma kalkanı oluşturur. Büyüme geriliğine sahip çocuklarda bağışıklığın düşük olması nedeniyle enfeksiyonlar daha sık görülür. Büyüme geriliğinin söz konusu olduğu çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bu nedenle önemlidir.

Hastalanan Çocuk

6- Kansızlık, demir eksikliği, folat, B12 vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği, çinko eksikliği çocuklarda sık hastalanmaya neden olur. Belirli aralıklarla bu eksikliklerin olup olmadığının araştırılması, eksiklik olması halinde ise tedavi edilmesi gerekir.

7- Enfeksiyonların bulaşma yollarının başında solunan hava ve temas gelir. Kalabalık ve havasız ortamlar hastalıkların daha çok görülmesine neden olur. Kalabalıktan, hasta çocuk ve kişiler ile sigara dumanından uzak tutmanız çocuğunuzun sık hastalanmaması için etkilidir.

Hastalanan Çocuk Önerileri

8- Hasta çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde prebiyotik ve probiyotiklerin önemli yeri vardır. Hastalık riskini azaltmak için kefir, yoğurt gibi içeriğinde probiyotik bakterileri en çok bulunduran besinlerden çocuğunuzun tüketmesini sağlayabilirsiniz.
 
9- Susuz kalmak, zayıf bir bağışıklık sisteminin oluşmasına ve dolayısıyla sık hastalanmaya neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun içtiği suyun miktarını takip edin ve yetersiz olması halinde artırmasına destek olun.
 
10- Düzenli yapılan spor, çocukların fiziksel gelişimini desteklediği gibi hastalıklara karşı direncini artırır. Sık hastalanan çocukların yaşa uygun ve düzenli spor yapılması özellikle teşvik edilmelidir.

Kaynak:
https://www.hekim.net/doktor/uzm-dr-dundar-yaykiran-cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-maltepe-istanbul-o78a2393/bilgi/sik-hastalanan-cocuk-bl177/?&profile_id=2393