Büyüme Takip Aracı

Çocuğunuzun boy ve kilo değerlerini aşağıdaki Büyüme Takip Aracı'na girerek büyümesinin yaşına göre normal değerlerde olup olmadığını görebilirsiniz. Bu şekilde, siz de 'çocuğumun boyu normal mi? kilosu yeterli mi? büyüme geriliği var mı?' gibi soruların cevaplarına kolayca ulaşabilirsiniz.
gün.ay.yıl
cm
kg
cm

Büyüme Takip Aracı ile Persentil Hesaplama

Çocuklarda büyümenin takibi için başvurulan yöntemlerin başında persentil hesaplama yani büyüme takip tabloları gelir. Persentil tabloları, çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre yıllar içinde sahip olması gereken fiziksel değerleri gösterir. Persentil tablosuna çocuğun boy, kilo ve baş çevresi değerleri girilerek, büyümesinin yaşına ve cinsiyetine göre yeterli olup olmadığı görülebilir.

Çocuk boy kilo tablosu ile ideal çocuk boyu, ideal çocuk kilosu değerleri görülebilir. Persentil hesaplama sonucunda çıkan değerler, çocuğun boy kilo endeksine dair de ipuçları verir.

Çocukların boy ve kilo değerlerinin yaşına göre normal olup olmadığını bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar takip edilmesi çok önemlidir. Persentil hesaplamasında normal olmayan değerlerle karşılaşılması halinde çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

Hesaplama aracında kaynak olarak Prof. Dr. Olcay Neyzi'nin Türk Çocuklarında Vücut Ağırlığı, Boy Uzunluğu, Baş Çevresi ve Vücut Kitle İndeksi Referans Değerleri'nden yararlanılmıştır. Çocuk ideal boy ve kilo değerleri ayın ortası esas alınarak hesaplama yapılmıştır, bu sebeple 2 haftalık bir sapma olabilmektedir.