Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenmek istediğiniz tüm soruların cevabına buradan ulaşabilirsiniz.

Büyüme ve gelişme geriliği ne demektir?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun boyunun veya boy uzama hızının, kilosunun veya kilo alma hızının aynı yaş ve cinsiyetteki çocuklara göre geride kalması durumudur.

Büyüme ve gelişme geriliği neden olur?

Büyüme ve gelişme geriliğinin başlıca nedeni yetersiz veya yanlış beslenmedir.

Büyüme ve gelişme geriliği ne sıklıkla görülür?

Türkiye de yaklaşık her 10 çocuktan 1’inde kronik büyüme geriliği görülmektedir. Hastanede yatan çocuklarda bu oran yaklaşık 2 katına çıkmaktadır. Kaynakça: TNSA 2013 – TUHAMAR 2018.

Büyüme ve gelişme geriliğinin sonuçları nelerdir?

• Çocuğun yaşıtlarına göre kısa veya zayıf olması • Bağışıklığı düşük olacağından daha sık hastalanması • Kronik hastalıklara açık hale gelmesi • Sık hastalanmasına ve daha zor iyileşmesine, • Zihinsel gelişiminin geri kalmasına, • Söylenenleri kolayca anlayamamasına, • Sosyal zekasının geri kalmasına sebep olabilir.

Büyüme geriliğinin tedavisi var mı?

Çocuk doktorunun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle, çocuğun büyüme ve gelişim problemlerini çözmek mümkündür. Doktorunuzun önerdiği uzman beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda çocuğunuzun boy ve kilo gelişimine katkısı olacaktır.

Büyüme takip aracı (Persentil Hesaplama) nedir?

Büyüme takip aracı (Persentil hesaplama), çocuklarda boy ve kilo gelişimini takip edebileceğiniz, büyümenin yaşına göre normal olup olmadığını değerlendirebileceğiniz hesaplama aracıdır.

Uzman Beslenme Ürünü Nedir?

Uzman Beslenme Ürünü, büyüme geriliği tanısı konmuş çocukların gerekli kalori ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için almaları gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller bakımından zengin tam destekli beslenme ürünleridir.