Çocuklarda Büyüme Geriliği Tedavisi Mümkün mü?

Uzm. Dr. Ali Fuat Serpen anlattı:

Çocuklarda Büyüme Geriliği Tedavisi Mümkün mü?

Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur.

Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Büyüme geriliği tanısı konulmuş çocuklarda tedaviye uyum süreci oldukça kritiktir. Çocuk doktorunuzun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği tedavi edilebilir.

Büyüme geriliği tedavi sürecinde ailelerin dikkat etmesi gerekenler:

  • Çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar takip ederek, boy ve kilosunun yaşıtlarına göre nasıl ilerlediğini gözlemleyin. Büyüme Takip Aracı ile gelişimini kontrol edip, değerleri %10 kritik değer ve altındaki durumlarda muhakkak çocuk doktorunuza başvurun.
  • Çocuğunuza büyüme geriliği tanısı koyuldu ise, çocuğunuzun büyüme ve gelişimini, boy ve kilo ölçümünü doktorunuzla aylık olarak takip edin. Bu takibi aile sağlık merkezinde ya da eczanede de yaptırabilirsiniz.
  • Doktorunuzun önerdiği uzman beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda boy ve kilo gelişiminde etkisi olacağını unutmayın.
  • Reçetenizi aylık olarak aile sağlığı merkezinden yeniletebileceğinizi unutmayın.
  • Özel beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, muz gibi çocukların damak tadına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Reçete yenilerken doktorunuzdan bu çeşitler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Çocuğunuz zaman zaman bu uzman beslenme ürününü içmekte zorlanıyorsa sevdiği yemeklerin içine aromasız-sade bir uzman beslenme ürününü ekleyerek kullanabilirsiniz.

Unutmayın, çocuğunuzun büyüme ve gelişim problemlerini çözerek geleceğini ona yeniden kazandırmak sizin elinizde.